Stomatolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, prewencji i leczeniu schorzeń zębów, jamy ustnej oraz twarzoczaszki. Tytuł takiego specjalisty przyznaje Okręgowa Izba Lekarska absolwentom studiów lekarsko-dentystycznych, po zdaniu odpowiednich egzaminów.
Co leczy stomatolog?
Stomatologia jest bardzo obszerną częścią medycyny. W jej skład wchodzą między innymi:
- stomatologia dziecięca i zachowawcza z endodoncją;
- chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa;
- ortodoncja;
- periodontologia;
- protetyka stomatologiczna.
W związku z tym, lekarz stomatolog, w zależności od dokładnej specjalizacji, stomatolog może zajmować się:
- diagnostyką i leczeniem wad zgryzu, dobieraniem aparatów ortodontycznych i kontrolą przebiegu leczenia;
- ekstrakcją zębów;
- chorobami błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia;
- dolegliwościami zębów, np. próchnicą;
- wykonywaniem zabiegów profilaktycznych, np. fluoryzacji, piaskowania czy lakowania;
- rekonstrukcją wrodzonych lub nabytych uszkodzeń i wad twarzoczaszki lub jamy ustnej;
- dobieraniem i zakładaniem wypełnień protetycznych;
- wybielaniem zębów.
Ponadto specjalistów można podzielić na tych zajmujących się osobami dorosłymi oraz tych, którzy większe doświadczenie mają w pracy z dziećmi. Należy pamiętać, że stomatolog zajmuje się również instruktażem higieny jamy ustnej. To on powinien poinformować pacjenta, w jaki sposób dbać o jamę ustną. Jest on także zobowiązany do odpowiedzi na pytania pacjenta w zakresie problemu, z którym się on zgłosił.
Kiedy iść do stomatologa?
Wizyty u stomatologa powinny odbywać się przynajmniej raz w roku w celach kontrolnych. Dzieci powinny uczęszczać do dentysty celem kontroli rozwoju uzębienia, dzięki czemu bardzo szybko można zdiagnozować ewentualne wady zgryzu i rozpocząć ich leczenie. Im szybciej podjęte leczenie, tym krótsze i efektywniejsze leczenie. Dzieci powinny zostać również poddawane zabiegom fluoryzacji, piaskowania i lakowania. Znaczenie ma także kontrola ewentualnej obecności próchnicy.
Osoby dorosłe często zgłaszają się do dentysty z problemem krwawiących dziąseł, nadwrażliwości czy odsłoniętych szyjek zębowych. To właśnie stomatolog odpowiada za rozpoznanie dolegliwości oraz dobranie jak najlepszego leczenia pod konkretnego pacjenta. Celem wizyty może być również nieprzyjemny zapach z ust, który nie znika nawet po dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Może on bowiem wskazywać na toczące się choroby ogólnoustrojowe lub bardziej zaawansowanie schorzenia zębów, w tym próchnicę czy kamień nazębny. Na koniec należy wspomnieć, że jednym z częstszych powodów zgłoszenia się do dentysty przez osobę dorosłą, jest ból zęba mądrości. Najczęściej jest on wskazaniem do ekstrakcji zęba (usunięcia go).
Jak wygląda wizyta u stomatologa?
Przebieg wizyty u stomatologa jest uzależniony od wielu czynników, w tym głównie od wieku pacjenta oraz problemu, z którym się zgłosił.
Jeśli wizyta będzie miała na celu wyrównanie wady zgryzu, na pierwszej wizycie najczęściej wykonuje się wyłącznie przegląd uzębienia, oczyszczenie zębów (przygotowujące je pod założenie aparatu ortodontycznego) oraz zdjęcie RTG. Dzięki temu na kolejnej wizycie lekarz będzie mógł przystąpić do założenia aparatu. Kolejne wizyty odbywają się co 4-6 tygodni celem kontroli przebiegu leczenia oraz poprawkami w aparacie. Z kolei jeśli celem jest czyszczenie zębów, wykonane zabiegi mieszczą się w jednej wizycie. Dentysta wykona wówczas piaskowanie zębów, skaling oraz fluoryzację. Niektóre dolegliwości i schorzenia wymagają większej ilości wizyt, np. przewlekłych chorobach uzębienia (paradontoza).
Również cena pojedynczej wizyty jest uzależniona od rodzaju wykonywanych zabiegów, prestiżu i lokalizacji gabinetu oraz ewentualnych znieczuleń. W razie wątpliwości należy spytać przed wizytą o orientacyjną cenę.
Bibliografia
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Gibiński M., Konty-Gibińska W., Gibińska-Styła J., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |