Usuwanie korzeni zębów mlecznych jest ostatecznością, stosowaną w sytuacjach, w których nie ma możliwości leczenia zachowawczego. Należy pamiętać, że zęby mleczne należy bezwzględnie leczyć, podobnie jak zęby stałe. Poważnym błędem jest bagatelizowanie ich problemów z myślą, że w pewnym momencie i tak wypadną.
Leczenie endodontyczne zębów mlecznych
Konieczność leczenia endodontycznego zębów mlecznych wynika z faktu, że są one kluczowe do prawidłowego rozwoju jamy ustnej dziecka, aż do czasu ich wymiany na uzębienie stałe. Utrzymanie kompletnego uzębienia pozwala na uniknięcie wad zgryzu, zaburzeń okluzji oraz zaburzeń wymowy i wpływa korzystnie na estetykę rysów twarzy. Ponadto procesy patologiczne (np. próchnica) mogą przenosić się z zębów mlecznych na wyrzynające się zęby stałe, co znacznie utrudnia leczenie i zmniejsza szansę na nieinwazyjne leczenie.
Techniki endodontyczne w wieku rozwojowym różnią się znacząco od technik stosowanych w zębach stałych dojrzałych z uwagi na odmienną budowę anatomiczną zębów mlecznych, np. skomplikowany układ kanałów, obecność kanałów dodatkowych czy komorowo-ozębnowych. Znacznie powszechniej stosuje się więc np. amputację miazgi (pulpotomię) niż ekstyrpację. Praktycznie leczenie kanałowe można rozpocząć w przypadku siekacza przed ukończeniem przez pacjenta 4. roku życia, kła – poniżej 7.-8. roku życia oraz drugiego trzonowca przed wyrznięciem pierwszego stałego trzonowca. Niekiedy pomimo zastosowanego leczenia konieczne jest usunięcie korzeni zębów mlecznych lub całych zębów mlecznych.
Usuwanie korzeni zębów mlecznych – wskazania
Konieczność usunięcia korzeni zębów mlecznych pojawia się w następujących przypadkach:
- stany ropne w jamie ustnej pochodzące od stanów zapalnych i patologii zęba mlecznego, zwłaszcza przy towarzyszącej temu gorączce czy objawach ogólnoustrojowych;
- brak możliwości odbudowy zęba mlecznego;
- wskazania ortodontyczne w celu przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego lub gdy mleczak utrudnia wyrzynanie się stałego uzębienia.
W każdej sytuacji stomatolog będzie się starał, aby ekstrakcja zęba była ostatecznością, jednak czasem jest jedynym możliwym rozwiązaniem.
Na czym polega usuwanie korzeni zębów mlecznych?
Usuwanie korzeni zębów mlecznych rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z rodzicami i oceną kondycji jamy ustnej. Konieczne jest wykonanie badania RTG jamy ustnej, aby uwidocznić położenie i stan korzeni zębowych. Następnie młody pacjent poddawany jest sedacji wziewnej, aby zwiększyć jego pewność siebie i złagodzić strach. Następnie na błonę śluzową jamy ustnej nakłada się żel znieczulający, po czym można zastosować znieczulenie miejscowe poprzez nakłucie tkanek. Wszystkie czynności są komfortowe i bezbolesne. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do ekstrakcji korzeni zębów mlecznych, co przebiega podobnie jak u pacjentów dorosłych. Zwykle nie ma konieczności stosowania szwów, zakłada się jedynie chłonny tampon w miejscu ekstrakcji, który należy wyjąć po około 20 minutach.
Usuwanie korzeni zębów mlecznych – zalecenia po zabiegu
Po usunięciu korzeni zębów mlecznych należy pamiętać, aby:
- usunąć chłonny tampon po 20-30 minutach, nie wcześniej i nie później;
- nie spożywać posiłków i nie pić przynajmniej 2 godziny po ekstrakcji;
- stosować chłodne okłady na policzek, które zmniejszą ewentualne krwawienie i ból po ustąpieniu znieczulenia;
- przez najbliższe 2 dni stosować dietę półpłynną, niezawierającą twardych pokarmów, słodkich, kwaśnych i pikantnych;
- chronić dziecko przed rozwojem suchego zębodołu, a więc unikać podawania mu napojów przez słomkę i zakazać intensywnego płukania jamy ustnej, np. podczas szczotkowania zębów.
Po ekstrakcji korzeni zębów mlecznych zalecane jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej. Nie ma przeciwwskazań do szczotkowania zębów, jednak powinno się unikać kontaktu włosia szczoteczki z miejscem ekstrakcji aż do momentu zagojenia się rany.
Polecane produkty:
Chlorella 100% naturalna
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (chroniona patentem) w postaci suplementu diety. Jest bogatym źródłem witamin, minerałów, chlorofilu i innych, ważnych składników odżywczych. Wspiera oczyszczanie organizmu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Różyło K., Gruszka K., Różyło-Kalinowska I., Dybciak K. Leczenie endodontyczne zębów mlecznych i jego wpływ na rozwój uzębienia stałego, Endodoncja w Praktyce, 3/2017.
- Krzyżak M., Klimczyk-Święch M., Gardiasz M., Leczenie endodontyczne zębów mlecznych – techniki postępowania, materiały obturacyjne. Przykłady kliniczne, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2020.