Zaciskanie zębów

Spis treści

Zaciskanie zębów to podstawowy objaw bruksizmu, czyli choroby układu stomatognatycznego, bezpośrednio związanej z silnym stresem w życiu codziennym i czynnikami psychologicznymi. Niestety ma wiele negatywnych konsekwencji, od miażdżenia powierzchni stycznych zębów, aż do zablokowania stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy czy zwiększania ryzyka wad postawy. Problem wymaga leczenia stomatologicznego oraz fizjoterapeutycznego.

Zaciskanie zębów

Zaciskanie zębów – przyczyny

Zaciskanie zębów najczęściej pojawia się w przebiegu bruksizmu, którego dokładna przyczyna wciąż nie została w pełni poznana. Przyczyny organiczne mogą być następujące:

  • przebyte urazy głowy;
  • tężec;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • padaczka;
  • zespoły otępienne;
  • krwotoki do móżdżku.

Zdecydowanie częściej obserwuje się jednak podłoże psychiczne schorzenia, na które składają się czynniki takie jak:

  • osobowość neurotyczna;
  • nerwica;
  • depresja;
  • ADHD;
  • nadmierny stres w życiu codziennym;
  • przeżyta trauma;
  • tłumienie w sobie emocji.

Wówczas podświadomie zaciskamy szczęki, co stanowi idealne podłoże do rozwoju bruksizmu. Warto zaznaczyć, że wśród przyczyn miejscowych wymienia się dodatkowo:

Zaburzenia te dotyczą około 30-50% populacji, sprawiając, że miejsce ma wzrost pobudzania skurczu mięśni żwaczy i tym samym pojawia się możliwość bruksizmu. Czynnikami predysponującymi do zaciskania zębów są:

  • zespół Downa;
  • autyzm;
  • zaburzenia snu;
  • bóle głowy.

Zobacz również: Zaciskanie zębów na tle nerwowym.

Zaciskanie zębów – objawy

Długotrwałe zaciskanie zębów może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla szkliwa w postaci wyraźnie ograniczonych miejsc starcia (pól abrazyjnych), które znajdują się w największych ilościach na stokach guzków zębów bocznych oraz na brzegach zębów siecznych przednich. Gdy tkanki twarde zębów są nadmiernie obciążone, dochodzi do odpryskiwania pryzmatów szkliwowych w okolicy przyszyjkowej (tak zwane abfrakcje). Dodatkowo dochodzi do silnego skurczu izometrycznego w obrębie mięśni żucia, zwłaszcza mięśni żwaczy i mięśni skroniowych. Pacjent odczuwa ciągłe napięcie w okolicy twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą blokować się i boleć, a ich ruchomość znacznie spada. Napięcia przekładają się na inne odcinki ciała, zwiększając ryzyko przewlekłych bólów głowy, wad odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa, zamknięcia klatki piersiowej, a także problemów z mięśniami dna miednicy (bolesne miesiączki, bolesne współżycie, wzmożone napięcie mięśni dna miednicy). Potwierdzono bowiem silne powiązanie między szczękami, a miednicą u kobiet.

Diagnostyka zaciskania zębów

Przy częstym zaciskaniu zębów należy udać się do stomatologa, który sprawdzi, czy nie doszło do nadmiernego starcia powierzchni zębów, pękania szkliwa lub innych problemów związanych z zębami. Na podstawie oględzin zębów może też potwierdzić problem bruksizmu. Warto wykonać zdjęcie RTG stawów skroniowo-żuchwowych, aby ocenić, czy nie ma w nich żadnych patologii. Dalsza diagnostyka przebiega już w gabinecie fizjoterapeutycznym i polega na ocenie napięcia mięśni oraz ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych.

Zobacz również: Niekontrolowane zaciskanie szczęki.

Zaciskanie zębów – leczenie

Leczenie zaciskania zębów powinno być przyczynowe i kompleksowe. Należy wyleczyć ortodontycznie ewentualne wady zgryzu, zabezpieczyć zęby przed dalszym starciem, udać się do psychoterapeuty, aby skutecznie poradzić sobie ze stresem i problemami osobistymi, które inicjują i nasilają zaciskanie zębów. Wizyty u fizjoterapeuty zmniejszą natomiast napięcia mięśniowe w całym ciele oraz przywrócą właściwy ślizg w stawach skroniowo-żuchwowych i stawach kręgosłupa szyjnego. Podstawą działań objawowych jest codzienne zakładanie szyn ochronnych wykonanych na podstawie indywidualnego wycisku zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Marczak M., Berger M., Ginszt M., Zaciskanie zębów jako metoda zwiększania wydolności fizycznej i psychologicznej, 2016.
  2. Piwowar B., Trybulec B., Barłowska-Trybulec M., Mańko G., Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjentki z objawami bruksizmu – studium przypadku, Physiotherapy Review, 2/2020.
  3. Brocard D., Laluque J., Knellesen C., Bruksizm, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *