Nierówne zęby

Spis treści

Nierówne zęby to przede wszystkim problem natury estetycznej. Osoby z krzywym zgryzem unikają szerokiego uśmiechania się i zasłaniają dłonią usta podczas rozmowy. Często stają się bardziej wycofane, mniej pewne siebie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na korekcję zgryzu, co jest możliwe w każdym wieku.

Nierówne zęby

Nierówne zęby – przyczyny

Wciąż nie do końca wiadomo skąd bierze się krzywy zgryz. Wymienia się jednak szereg czynników ryzyka, takich jak:

U wielu dzieci nierówne zęby pojawiają się na podłożu idiopatycznym, czyli bez narażenia na powyższe czynniki ryzyka. Bardzo częstą przyczyną krzywych zębów u dzieci jest jednak próchnica zębów mlecznych. Gdy staje się ona zaawansowana pojawia się konieczność ekstrakcji zajętych mleczaków, aby tym samym uchronić pozostałe zęby przed patologią. Pojawia się luka, prowadząca do skrócenia łuku zębowego. W konsekwencji stały ząb, który zacznie się wyrzynać, może lokalizować się nawet całkowicie poza łukiem zębowym.

Nierówne zęby – konsekwencje

Do najczęściej obserwowanych konsekwencji krzywych zębów zaliczamy:

  • utrudnione szczotkowanie – zwłaszcza przy zębach stłoczonych, między którymi gromadzi się płytka nazębna bardzo trudna do usunięcia, nawet za pomocą nici dentystycznych;
  • wady wymowy – seplenienie, niewymawianie poszczególnych słów i liter, powtarzanie sylab;
  • nadmierne ślinienie się;
  • zwiększone ryzyko kamienia nazębnego, próchnicy, zapaleń miazgi, nadwrażliwości zębów;
  • nieświeży oddech w związku z brakiem możliwości dokładnego szczotkowania ciężko dostępnych zakamarków;
  • niezamierzone przygryzanie policzków i warg, co z kolei zwiększa ryzyko aft i infekcji błon śluzowych jamy ustnej.

Poważną konsekwencją jest oczywiście zmiana rysów twarzy i mała estetyka uśmiechu, co z kolei przekłada się na psychikę takiej osoby.

Nierówne zęby – leczenie

Pierwszym krokiem do pięknego, równego i estetycznego uśmiechu jest wizyta u doświadczonego ortodonty. Przeprowadzi on dokładne oględziny jamy ustnej pacjenta, ustali rodzaj wady zgryzu i zaproponuje optymalne leczenie. Wykona także zdjęcia RTG jamy ustnej oraz odlew obu łuków zębowych, aby jeszcze skuteczniej pomóc pacjentowi. W zależności od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu, a także od wieku pacjenta, ortodonta prawdopodobnie zaproponuje aparat ortodontyczny – stały (w przypadku osób dorosłych i u dzieci z zaawansowanymi wadami) lub ruchomy (u dzieci z mniej zaawansowanymi wadami).

Leczenie aparatem stałym może trwać nawet 2-3 lata, jednak zyskujemy pewność, że zęby nie skrzywią się w przyszłości, a efekt korekcji będzie spektakularny. Za trwałość efektów odpowiada szyna retencyjna otrzymany na zakończenie leczenia. Z kolei leczenie aparatem ruchomym jest skuteczne, jeśli pacjent nie zapomina o jego wkładaniu zgodnie z zaleceniami ortodonty (zwykle nosi się go przynajmniej 16 godzin dziennie). Podczas leczenia aparatem należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej, ponieważ pojawiają się dodatkowe elementy, w których może gromadzić się płytka nazębna.

Osoby dorosłe, których problemem jest nieznacznie nierówny zgryz lub niewielka (choć widoczna) rotacja pojedynczych zębów, mogą zdecydować się na licówki. To cienkie płatki przyklejane na oszlifowaną, przednią powierzchnię zębów, dzięki którym można nie tylko wyrównać zgryz, ale i efektywnie wybielić zęby. Licówki nie poddają się przebarwieniom, w związku z czym efekt jest długotrwały. Przy przestrzeganiu zaleceń mogą wytrzymać nawet 10-15 lat.

Aparat ortodontyczny ruchomy do 12. roku życia można otrzymać bezpłatnie. NFZ nie refunduje jednak aparatów ortodontycznych stałych.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Proffit W., Fields H., Sarver D., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *