Zdjęcie ortopantomograficzne

Spis treści

Zdjęcie ortopantomograficzne jest podstawowym radiologicznym badaniem obrazowym w stomatologii. Zaletami tego zdjęcia są: łatwy i szeroki dostęp, duża dokładność oraz niski koszt. Potoczna nazwa tego badania brzmi „zdjęcie pantomograficzne” – oba pojęcia odnoszą się do tego samego rozwiązania diagnostycznego.

Zdjęcie ortopantomograficzne

Zdjęcie ortopantomograficzne – na czym polega?

Zdjęcie ortopantomograficzne to zdjęcie wykonane z wykorzystaniem niskich dawek promieniowania rentgenowskiego, co umożliwia zobrazowanie struktur twardych, a niekiedy także miękkich w obrębie jamy ustnej. Zdjęcia pantomograficzne wykonuje się w specjalnych aparatach RTG, umożliwiających ruch rotacyjny lampy rentgenowskiej i detektora promieniowania względem siebie podczas ekspozycji. W trakcie badania pacjent zagryza zębami siecznymi rowek na specjalnym zagryzaku, opiera podbródek na wsporniku, a jego głowa ustawiona jest symetrycznie. Przez cały czas pacjent musi pozostać w bezruchu. Wykonanie zdjęcia trwa kilkanaście sekund i jest dla pacjenta całkowicie bezpieczne.
Zdjęcie ortopantomograficzne charakteryzuje się niewielką dawką efektywną promieniowania, która wynosi ok. 0,3 mikroSiwerta dla osoby dorosłej i 0,2 mikroSiwerta dla dziecka. Literatura podaje 2 podstawowe techniki, za pomocą których wykonuje się ten rodzaj zdjęć:

  • technika kąta prostego (która jest techniką powtarzalną);
  • technika Cieszyńskiego (zwana również techniką dwusiecznej kąta).

Klasyczna radiografia nie w każdym przypadku pozwala na dokładne zobrazowanie badanego obszaru. Na dwuwymiarowych zdjęciach wewnątrzustnych utracony zostaje wymiar poprzeczny (przedsionkowo-językowy) badanych struktur. Brak trzeciego wymiaru można zastąpić, wykonując zdjęcia wewnątrzustne w projekcji skośnej mezjalnej lub dystalnej. Projekcja skośna jest wykorzystana do zaprezentowania kanałów korzeniowych. Radiogramy wewnątrzustne są więc wciąż najchętniej wykorzystywaną metodą diagnostyki obrazowej, jednak w ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zastosowania tomografii stożkowej CBCT.

Zdjęcie ortopantomograficzne – wskazania

Na zdjęciu ortopantomograficznym zobaczyć można wszystkie zęby, zatoki szczękowe, stawy skroniowo-żuchwowe oraz kości szczęki i żuchwy. Dlatego wykonuje się je u stomatologicznych pacjentów jako podstawowe na pierwszej wizycie oraz przed wizytami u specjalistów: chirurgów, ortodontów, protetyków, periodontologów. Wskazań jest mnóstwo, a do podstawowych należą:

To niezwykle uniwersalne badanie obrazowe, dlatego cieszy się tak dużą popularnością w stomatologii.

Zdjęcie ortopantomograficzne – przeciwwskazania

Badanie ortopantomograficzne wykorzystuje promienie rentgenowskie, które nie są obojętne dla organizmu. Z tego względu nie wykonuje się go w przypadku ciężarnych kobiet oraz niemowląt, dla których nawet tak niewielka dawka promieniowania może być niekorzystna. U starszych dzieci dawki te jednorazowo są jednak obojętne. Dlatego zdjęcie z powodzeniem można wykonać, np. planując leczenie ortodontyczne zębów mlecznych. Brak jest innych przeciwwskazań do zdjęcia ortopantomograficznego.

Zdjęcie ortopantomograficzne – cena

Zdjęcia ortopantomograficzne są stosunkowo niedrogie. Koszt jednego wynosi zaledwie 50-80 zł, choć cena może różnić się w zależności od renomy lekarza i lokalizacji gabinetu. Można także zdecydować się na zdjęcie pojedynczego zęba, wówczas cena nie powinna przekraczać kwoty około 40 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łukasiewicz B., Łukasiewicz M., Duda M., Zastosowanie CBCT w endodoncji Opis przypadków, Twój Przegląd Stomatologiczny, 9/2019.
  2. Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2013.
  3. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *