Choroby od zepsutych zębów

Spis treści

Choroby od zepsutych zębów są poważnym, choć wciąż bagatelizowanym problemem medycznym. Infekcje mające swoje ognisko w tkankach zęba lub przyzębiu mogą wraz z krwią rozprzestrzeniać się po całym organizmie, wywołując niebezpieczne, wręcz zagrażające życiu choroby. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i rozwijającego się płodu. Dlatego wszelkie choroby zębów należy zawsze jak najszybciej leczyć.

Choroby od zepsutych zębów

Choroby od zepsutych zębów – przykłady

Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica, czyli infekcja bakteryjna wywołana przez Lactobacillus acidophilus i Streptococcus mutans obecne w płytce nazębnej. Wraz z upływem czasu bakterie te niszczą szkliwo, a następnie tkanki znajdujące się po nim. Ostatecznie dochodzą aż do bogato unerwionej i unaczynionej miazgi zęba. Próchnica nie tylko wywołuje bardzo silny ból, odpowiada za obrzęk dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust, ale równie może przenosić się przez krwiobieg, sprawiając, że patogenne bakterie docierają do innych narządów w organizmie człowieka. Przykłady chorób od zepsutych zębów to m.in.:

  • cukrzyca typu 2 – choroby zębów wprawdzie jej nie wywołują, lecz znacznie zwiększają to ryzyko u osób predysponowanych. Udowodniono, że choroby przyzębia to najczęściej spotykana dolegliwość u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą i stanowią ponad 30% wszystkich zmian w jamie ustnej. I odwrotnie: przy rozpoznawaniu cukrzycy typu 2 nierzadko stwierdza się jednoczesne występowanie chorób zębów, co może świadczyć o korelacji między tymi stanami;
  • ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego (ADEM) – jest chorobą zapalną ośrodkowego układu nerwowego. Jej cechą charakterystyczną jest odczyn zapalny i demielinizacja, głównie wokół naczyń żylnych. Za jej potencjalne ogniska infekcji należy brać pod uwagę m.in.: zęby z martwicą miazgi, miazgą zmumifikowaną, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, po wcześniejszej dewitalizacji, z przewlekłymi stanami zapalnymi miazgi, a także procesy zapalne okołowierzchołkowe, torbiele zębopochodne, pozostawione korzenie zębowe, zęby zatrzymane;
  • infekcyjne zapalenie wsierdzia – naruszenie wskutek przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych ciągłości błon śluzowych jamy ustnej, skolonizowanych przez liczną florę bakteryjną jamy ustnej, może powodować wniknięcie drobnoustrojów do układu krążenia i tym samym przyczynić się do powstania rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia;
  • zapalenie mięśnia sercowego – od wsierdzia niedaleko już do mięśnia sercowego. Na podstawie licznych obserwacji wykazano, że zwłaszcza nieleczona próchnica zębów może przyczynić się do rozwoju tej choroby, a nawet do zapalenia zastawek serca. Ponadto zwiększa ryzyko zawału serca u osób predysponowanych.

Takich chorób jest znacznie więcej. Wykazano, że nieleczone zęby mogą być ogniskiem bakteryjnym. Z niego patogeny przenoszą się po całym krwiobiegu, docierając niemal do każdej części ciała. W efekcie mogą przyczyniać się do rozwoju zapalenia gardła, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet chorób nerek, chorób stawów i problemów okulistycznych. Człowiek nie ma wpływu na to, gdzie przeniosą się chorobotwórcze patogeny.

Zobacz również: Zepsute zęby a nerwica.

Choroby od zepsutych zębów a zabiegi chirurgiczne

Ryzyko powyższych chorób dodatkowo wzrasta, jeśli u pacjenta z problemami zębów podejmuje się leczenie chirurgiczne w obrębie jamy ustnej. Każda ekstrakcja zęba czy zabieg z przerwaniem ciągłości tkanek sprawia, że tworzą się wrota między jamą ustną i bakteriami a krwiobiegiem. Ułatwia to penetrację baterii i znacznie zwiększa ryzyko chorób infekcyjnych układowych i ogólnoustrojowych. Dlatego w większości przypadków przed jakimkolwiek leczeniem chirurgicznym zębów (również przed leczeniem protetycznym) zaleca się pacjentowi wcześniejsze wyleczenie zębów.

Zepsute zęby a ciąża

Zepsute zęby mogą też występować u kobiet ciężarnych, co jest wyjątkowym zagrożeniem dla płodu. Właśnie dlatego każda kobieta ciężarna oraz w okresie połogu (do 6 tygodni po porodzie) objęta jest darmowym leczeniem stomatologicznym. Nie jest potrzebne skierowanie, jednak trzeba przedstawić dokumentację potwierdzającą ciążę. Bakterie pochodzące od zepsutych zębów mogą docierać do płodu przez łożysko, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia, rozmaitych infekcji już u noworodka w momencie jego narodzin, a także niskiej masy urodzeniowej dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lewusz K., Perz A., Godzieba A., Kaczor K., Sporniak-Tutak K., Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym, Magazyn Stomatologiczny, 3/2016.
  2. Krasuska-Sławińska E., Daszkiewicz M., Spodzieja K., Samul U., Chądzyńska A. Próchnica powikłana jako możliwy czynnik ryzyka ADEM – opis przypadku, Nowa Stomatologia, 2/2021.
  3. Bielacz M., Kosek-Hoehne K., Hoehne D., Pawlak S., Janda A. Wpływ chorób przyzębia na rozwój infekcyjnego zapalenia wsierdzia, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska, 8/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *