Ból dziąseł w nocy

Spis treści

Ból dziąseł w nocy tak naprawdę rzadko kiedy rzeczywiście wynika z patologii tkanki miękkiej, jaką jest dziąsło. Najczęściej jest to ból rzutowany z dobrze unerwionej i unaczynionej miazgi zęba, która doświadcza stanu zapalnego. Ból nocny jest bowiem charakterystyczny właśnie dla wszelkich zapaleń. Każdy przypadek nocnego bólu dziąseł wymaga konsultacji ze stomatologiem.

Ból dziąseł w nocy

Ból dziąseł w nocy – przyczyny

Nocny ból dziąseł bardzo często wynika z chorób miazgi zęba, a są nimi zwłaszcza:

Głównie z tego względu, że miazga jest bardzo dobrze unerwiona, więc nawet jej drobne patologie objawiają się ostrym i promieniującym bólem. Często promieniuje on właśnie do pobliskich dziąseł, choć nie zawsze jest to standardem. Inne możliwe przyczyny nocnego bólu dziąseł to m.in.:

  • paradontoza – w jej przebiegu obserwuje się przewlekłe zapalenie dziąseł, wskutek którego dochodzi do obniżania się linii dziąsła i w efekcie odsłaniania szyjek zębowych. Nocny ból generują zwłaszcza zaawansowane zmiany;
  • zapalenie dziąseł – najczęściej wynika z braku dostatecznej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna, kamień nazębny i unikanie hartowania dziąseł włosiem szczoteczki sprawiają, że stany zapalne rozwijają się bardzo szybko. Szczególnym zagrożeniem jest ostre martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł;
  • zatrzymanie zęba – ząb zatrzymany w dziąśle również może dawać dolegliwości bólowe. Zwłaszcza gdy zacznie się psuć, a człowiek nie ma do niego dostępu, aby efektywnie go wyszczotkować.

Ze względu na mnogość możliwych przyczyn, każdy przypadek nocnego bólu dziąseł wymaga wizyty u lekarza stomatologa. Tym bardziej, jeśli trwa już co najmniej kilka dni. Zwlekanie z wizytą może sprawić, że proces patologiczny stanie się zaawansowany i przeniesie się na okoliczne zęby, co zwiększy koszt leczenia i jego poziom skomplikowania.

Ból dziąseł w nocy – objawy

Nocny ból dziąseł może przybierać różną postać. Ostry i promieniujący najczęściej wskazuje na choroby miazgi zęba, natomiast tępy i rozlany może być związany z paradontozą lub zapaleniem dziąsła. W szczególności, jeśli w ciągu dnia pojawia się krwawienie z dziąseł, np. podczas szczotkowania zębów. Zdarza się nawet, że ból promieniuje do stawów skroniowo-żuchwowych lub do głowy, powodując migrenę.

Diagnostyka bólu dziąseł w nocy

Ból dziąseł w nocy wymaga klasycznej kontroli stomatologicznej. Lekarz sprawdza poziom płytki nazębnej i kamienia nazębnego, nadwrażliwość zębów na odczynnik kwaśny i zimny, a także linię dziąseł i ich stan rozpulchnienia. Oceni również, czy w obrębie bolącego dziąsła zęby mają pełną strukturę i czy nie widnieją w ich obrębie żadne ubytki (tzw. dziury). Jeśli pojawią się ku temu wskazania, wykona także badanie RTG.

Ból dziąseł w nocy – leczenie

Ból dziąseł w nocy leczy się zawsze przyczynowo, przy czym w dzisiejszych czasach dąży się do zachowania naturalnych zębów. Ekstrakcja zęba nie jest już metodą z wyboru. Przy mniej zaawansowanych problemach wystarczy uzupełnić ubytek zęba specjalnym materiałem wypełniającym, zaś przy tych bardziej zaawansowanych wykonuje się leczenie kanałowe. Wprawdzie miazga zęba zostanie wówczas tzw. „zatruta” i usunięta, ząb będzie mógł zostać w jamie ustnej. Ekstrakcja jest już koniecznością, gdy ząb jest tak zniszczony, że alternatywne metody leczenia nie będą wystarczające.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kolasa M., Szczepańska J., Bezpośrednie pokrycie miazgi w zębach stałych u dzieci – rodzaje obnażeń miazgi, wskazania do leczenia. Część I, Nowa Stomatologia, 23/2018.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
  4. Rembiasz-Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *