Przeciwwskazania do wizyty u dentysty

Spis treści

Przeciwwskazania do wizyty u dentysty powinny być znane każdemu człowiekowi, co pozwoli na maksymalne zadbanie o własny komfort oraz bezpieczeństwo. Niektóre przeciwwskazania są nietypowe i wzbudzają zastanowienie u pacjentów. W razie wątpliwości warto spytać o nie rejestratora medycznego umawiającego wizytę u stomatologa.

Przeciwwskazania do wizyty u dentysty

Przeciwwskazania do wizyty u dentysty

Przy niektórych problemach zdrowotnych lub w stanach fizjologicznych niezalecane jest wykonywanie zabiegów stomatologicznych. Przeciwwskazania zależą od wielu czynników, także od tego, jakiego rodzaju zabiegi mają być wykonywane.

Miesiączka

Podczas miesiączki obserwuje się rozrzedzenie krwi i gorsze samopoczucie. Kobiety zmagają się z nudnościami, bólami podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej, zmęczeniem i apatią. Dodatkowo spada próg bólu, zatem nawet względnie bezbolesne czynności stomatologiczne mogą być odczuwane jako niekomfortowe, powodujące ból. Rzadsza krew jest czynnikiem ryzyka powikłań, np. w postaci suchego zębodołu po ekstrakcji zęba. Podczas miesiączki nie zaleca się więc wizyty u stomatologa, jeśli planowane są zabiegi rozległe, związane z krwawieniem (np. leczenie kanałowe, ekstrakcja zębów, implanty zębów). Miesiączka nie jest natomiast przeciwwskazaniem do higienizacji zębów, uzupełniania ubytków, wybielania zębów itd.

Oddawanie krwi

Oddawanie krwi w dniu zabiegów stomatologicznych nie jest możliwe, jeśli poprzedzają one oddanie krwi. Zgodnie z rekomendacjami lekarzy i specjalistów, powinno się odczekać przynajmniej 24 godziny od zabiegów higienizacji zębów (piaskowanie zębów, skaling zębów) oraz wypełniania zęba, a także 7 dni od wykonanej ekstrakcji zęba, zakończonego leczenia kanałowego, założenia korony na zęby, licówek lub innego uzupełnienia protetycznego. Jeśli z leczeniem stomatologicznym wiązała się konieczność przyjmowania antybiotyków, pacjent może oddać krew najwcześniej 14 dni od zakończenia leczenia. Z kolei założenie szwów lub wykonywanie dłutowania dyskwalifikuje pacjenta z oddawania krwi na 4 miesiące.

Zobacz również: Zabiegi stomatologiczne a oddawanie krwi.

Ciąża

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego przed planowaną ciążą i wyleczenie wszystkich zębów, ponieważ wszelkie choroby zębów (a nawet kamień nazębny) mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu i przebieg ciąży. Jeśli ciąża nie była planowana, a kobieta zmaga się z bólem zęba, stanem zapalnym miazgi zęba lub inną chorobą jamy ustnej, mimo swojego stanu powinna poddać się leczeniu. Trwające infekcje jamy ustnej są bardziej niebezpieczne, niż ewentualne procedury czy zastosowane leki. Jeśli to jednak możliwe, w okresie ciąży należy zrezygnować z zabiegów z zakresu implantoprotetyki. Każda kobieta ciężarna powinna wiedzieć, że NFZ refunduje leczenie zębów przez cały okres ciąży.

Infekcje

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do ciąży są różnego rodzaju infekcje – bakteryjne, grzybicze, wirusowe. Do ich grona zalicza się przede wszystkim:

  • opryszczkę wargową;
  • przeziębienie i grypę;
  • zapalenie krtani;
  • zapalenie płuc;
  • zapalenie zatok;
  • anginę;
  • grypę żołądkową.

Dotyczy to również dzieci, które powinny zrezygnować z wizyty u dentysty, jeśli zmagają się z ospą wietrzną, różyczką, świnką, odrą czy innymi zakaźnymi chorobami wieku dziecięcego. Przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty jest gorączka, ale także silny kaszel czy mocno zatkany nos, które uniemożliwiają komfortowe dla obu stron przeprowadzenie procedur medycznych. Przeciwwskazaniem jest ponadto zaostrzenie chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób reumatycznych czy chorób autoimmunologicznych.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą być przeciwwskazaniem do wykonania bardziej rozległych zabiegów, takich jak usuwanie ósemki, wszczepianie implantów pod uzupełnienie protetyczne, rozległe leczenie endodontyczne, zabiegi wymagające nacinania dziąseł. Przeciwwskazaniem do nich jest także przyjmowanie leków rozrzedzających krew i picie alkoholu. Jeśli przy zaburzeniach krzepnięcia krwi pojawi się konieczność leczenia zębów, należy skonsultować się z lekarzem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, Najczęściej zadawane pytania [https://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-Najczesciej-zadawane-pytania-11-3.html].
  2. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *