Czy zęby mleczne są unerwione? Wielu rodziców zadaje sobie pytanie oraz, czy jest sens ich leczenia, jeśli zaczynają się psuć? Należy zatem wiedzieć, że zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe, są bardzo dobrze unerwione, ponieważ posiadają korzenie. Zęby mogą boleć w każdym wieku, jeśli nie dba się o ich higienę lub w momencie ich mechanicznego uszkodzenia, np. złamania.
Zęby mleczne – charakterystyka
Wymiana zębów mlecznych na stałe jest procesem skomplikowanym, zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. W jego efekcie każdy z 20 mlecznych zębów powinien zostać zastąpiony stałym odpowiednikiem, przy czym w uzębieniu mlecznych nie ma zębów przedtrzonowych. Każde prawidłowo rozwijające się dziecko posiada 20 zębów mlecznych – 10 w żuchwie oraz 10 w szczęce.
Ząbkowanie rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Jako pierwsze wyrzynają się pierwsze zęby sieczne górne i dolne (8-12. miesiąc życia), następnie drugie zęby sieczne górne i dolne (9-13. miesiąc życia), kły (16-22. miesiąc życia), zęby trzonowe pierwsze (13-19. miesiąc życia) oraz zęby trzonowe drugie (25-33 miesiąc życia). Natomiast proces wymiany uzębienia na stałe z reguły rozpoczyna się od utraty dolnych jedynek (6-7. rok życia) i dolnych dwójek (7-8. rok życia).
Czy zęby mleczne są unerwione?
Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe, są przytwierdzone w jamie ustnej za pomocą korzeni zębowych. Inaczej nie mogłyby stabilnie znajdować się w dziąsłach. Korzenie zębowe to natomiast części poddziąsłowe wszystkich zębów, odpowiedzialne za utrzymywanie ich w wyrostkach zębodołowych. Każdy z nich ma indywidualną morfologię i budowę zewnętrzną, a więc przestrzeń, którą naczynia krwionośne i nerwy przedostają się przez otwór wierzchołkowy na szczycie korzenia zęba do jego wnętrza, unerwiając i unaczyniając miazgę zęba. Podsumowując, zęby mleczne są bardzo dobrze unerwione i w związku z tym mogą boleć.
Co powoduje ból zębów mlecznych? Należy wiedzieć, że szkliwo, czyli najbardziej powierzchowna część zębów, nie jest unerwiona. Unerwiona jest miazga, znajdująca się znacznie głębiej. Ból zęba może być więc wywołany problemami dotyczącymi miazgi, np.:
- zapaleniem miazgi zęba;
- próchnicą;
- ukruszeniem zęba, wskutek czego miazga zostaje odsłonięta.
Ból zęba także może wiązać się z naruszeniem nerwów poddziąsłowych, znajdujących się w okolicach korzeni zębów mlecznych. To zaś wywołać może np. torbiel zęba lub stan zapalny dziąseł w związku z niedostateczną higieną jamy ustnej.
Zobacz również: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Zęby mleczne – dlaczego należy leczyć?
Bagatelizowanie próchnicy, bólu zęba czy innych dolegliwości zgłaszanych przez dziecko jest poważnym niedopatrzeniem ze strony rodziców. Błędne jest przekonanie, że zęby mleczne nie są unerwione lub i tak w pewnym momencie wypadną, w związku z czym leczenie nie jest podejmowane. Zęby mleczne należy leczyć zawsze, ponieważ:
- zepsute sprawiają dziecku bardzo duży ból. Każda wizyta u dentysty wiązać się będzie ze stresem i lękiem w późniejszym życiu;
- choroby zębów mlecznych przechodzą na wyrzynające się zęby stałe, które znacznie trudniej leczyć i które będą towarzyszyć dziecku już do końca jego życia;
- bakterie z zepsutych zębów mlecznych mogą rozprzestrzeniać się nie tylko po jamie ustnej, ale i po całym organizmie, wywołując infekcje ogólnoustrojowe;
- chore zęby mleczne zwiększają ryzyko nieprawidłowego wyrzynania zębów stałych, a więc różnego rodzaju wad zgryzu.
Zęby mleczne wymagają leczenia bez względu na wiek dziecka. Wszelkie dolegliwości bólowe zębów nie powinny być przez rodziców bagatelizowane, ponieważ z pewnością nie są wymysłem dziecka. Diagnostyką i leczeniem chorób zębów i jamy ustnej u dzieci zajmują się pedodonci, czyli stomatolodzy dziecięcy.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jarka J., Angerman A., Kolejność wymiany zębów mlecznych na stałe w bocznych segmentach szczęki oraz jej znaczenie kliniczne. Obserwacje własne, Forum Ortod 2021; 17 (2): 93-105.
- Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.