Wędrujący ból zęba

Spis treści

Wędrujący ból zęba to częsta i dość charakterystyczna dolegliwość, podczas której ból chorego zęba może przechodzić na okoliczne tkanki – zarówno inne, sąsiednie zęby, jak i struktury takie jak stawy skroniowo-żuchwowe, głowa czy nawet kręgosłup szyjny. Leczenie zawsze powinno być przyczynowe, zatem leczy się chorego zęba, a nie sam objaw.

Wędrujący ból zęba

Wędrujący ból zęba – jak wygląda?

Wędrujący ból zęba to inaczej ból rzutowany, czyli ból promieniujący. Może być odczuwany w innym miejscu, niż rzeczywiste źródło jego powstania. Innymi słowy, jeśli u danego pacjenta wskutek próchnicy doszło do stanu zapalnego miazgi zęba, podrażnione zostają zakończenia nerwowe zlokalizowane w tej tkance, a jest ich tutaj niezwykle dużo. Nerwy te odpowiadają fizjologicznie za unerwianie nie tylko jednego, konkretnego zęba, ale również innych, sąsiednich tkanek. Sprawia to, że podrażnienie już jednej takiej struktury nerwowej może skutkować bólem oddalonego, zdrowego miejsca.

Zobacz również: Ból zęba promieniujący na inne zęby.

Wędrujący ból zęba jest dość charakterystycznym podtypem bólu rzutowanego, ponieważ jednego dnia pacjenta może boleć właściwy, uszkodzony ząb, drugiego zaś – ząb sąsiedni, który tak naprawdę jest zdrowy. Może też zdarzyć się, że rano pacjent zmaga się z bólem zęba, zaś wieczorem z bólem głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego, zaś ból zęba jest względnie nieodczuwany.

Zobacz również: Ból głowy od zęba.

Wędrujący ból zęba – przyczyny

Przyczyną wędrującego bólu zęba mogą być różnego rodzaju czynniki uszkadzające, wskutek których dochodzi do podrażnienia wrażliwych zakończeń nerwowych w obrębie zęba. Są to więc m.in.:

Wędrujący ból zęba może być ponadto idiopatyczny. Oznacza to, że nie istnieją rzeczywiste przyczyny patologii i odczuwanego bólu, a przeprowadzane przez lekarza badania wychodzą prawidłowo – nie ma uszkodzeń tkankowych możliwych do zaobserwowania. Przyczyn bólu idiopatycznego doszukuje się więc w psychice pacjenta. Może on przybierać różny charakter, także wędrujący.

Diagnostyka wędrującego bólu zęba

Przyczyny wędrującego bólu zęba są o tyle trudne do identyfikacji, że ból może dotyczyć zmiennie różnych części w obrębie jamy ustnej, głowy, szyi, a nawet klatki piersiowej. W pierwszej kolejności zawsze sprawdza się jednak uzębienie pacjenta – niezbędny jest więc przegląd stomatologiczny. Stomatolog sprawdza wrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne, czy nie ma w ich obrębie ubytków i kamienia nazębnego, a także w jakim stanie są dziąsła i okoliczne tkanki miękkie. Jeśli pacjent w wywiadzie zgłasza ból zęba lub ból ten pojawił się wcześniej, a lekarz nie zauważa w jego obrębie ubytków i patologii, należy wykonać badanie RTG. Sprawdza on, czy przyczyny bólu nie znajdują się pod dziąsłem, np. w okolicy korzeni zębowych.

Wędrujący ból zęba – leczenie

Wędrujący ból zęba zawsze leczy się przyczynowo. Oznacza to, że najpierw należy znaleźć jego przyczynę. Przykładowo próchnicę zęba leczy się poprzez dokładne usunięcie zepsutych tkanek, oczyszczenie zęba i wypełnienie ubytków, natomiast przy zaawansowanym zapaleniu miazgi zęba zawsze podejmuje się leczenie kanałowe. W skrajnych przypadkach może pojawić się konieczność ekstrakcji zęba, jednak w dzisiejszych czasach zabieg ten stosuje się jako ostateczność. Zawsze wcześniej wykorzystuje się wszelkie metody pozwalające na zachowanie naturalnego zęba w jamie ustnej.

Zobacz również: Szybki sposób na ból zęba.

Objawowo można zmniejszać ból zęba domowymi metodami, np.:

  • lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi;
  • zimnymi okładami;
  • rozgryzaniem goździków;
  • płukankami ziołowymi lub z soli fizjologicznej.

Są to metody doraźne, nielikwidujące przyczyny problemu. Mamy więc niemal pewność, że wędrujący ból zęba powróci w krótkim czasie. Dlatego też domowe metody na ból zęba nie powinny być zamiennikiem profesjonalnego leczenia, lecz jego uzupełnieniem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
  2. Olszewski J., Namieciński W., Ból zęba promieniujący do ucha, Stomatologia po Dyplomie, 5/2021.
  3. Dobrogowski J., Zajączkowski R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2011.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *