Korekcja zgryzu u dorosłych

Spis treści

Korekcja zgryzu u dorosłych jest jak najbardziej możliwa, jednak ze względu na utrwalenie wady leczenie może nieco się przedłużyć. Jako że wyróżnia się wiele różnych wad zgryzu, odpowiednie metody leczenia ortodontycznego powinny być dobrane indywidualnie po konsultacji ze specjalistą. Współczesna medycyna sprawia, że każdy człowiek może cieszyć się zdrowymi i równymi zębami bez względu na wiek.

Korekcja zgryzu u dorosłych

Korekcja zgryzu u dorosłych – sposoby

Metody korekcji zgryzu u osoby dorosłej zawsze powinny być dobierane indywidualnie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim rodzaj i zaawansowanie danej wady. U niektórych pacjentów wystarczające okazuje się prostowanie nakładkowe zębów. Polega ono na zakładaniu specjalnych nakładek skonstruowanych na podstawie wycisków i zdjęć RTG zębów, które nosi się przez 22 godziny na dobę, zdejmując wyłącznie do jedzenia i szczotkowania zębów. Taka opcja jest najskuteczniejsza w przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu. Osoby dorosłe z mocno utrwalonymi wadami zgryzu wymagają już założenia stałego aparatu na zęby. Istnieje wiele rodzajów tego typu aparatów. Jeśli komuś szczególnie zależy na względach estetycznych i chce, aby aparat nie był widoczny dla osób postronnych, może zdecydować się na tzw. aparat lingwalny. Nakłada się go na powierzchnie językowe i podniebienne zębów.

Jeszcze inni pacjenci mogą wymagać połączenia aparatu stałego z metodami chirurgicznymi bądź innymi ortodontycznymi. Przykładem jest choćby tyłożuchwie, niekiedy wymagające osteotomii i wysunięcia bródki ku przodowi. Z kolei maski twarzowe ortodontyczne to przyrządy stosowane do leczenia wad zgryzu z niedostatecznym wzrostem szczęki, co nazywane jest przodozgryzem.

Korekcja zgryzu u dorosłych – ile trwa?

Czas trwania korekcji wady zgryzu u pacjenta dorosłego różni się w zależności od wielu czynników. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, po jakim czasie zdjęty zostanie aparat ortodontyczny. Przeważnie jednak leczenie trwa 2-3 lata i jest o kilka miesięcy dłuższe, niż ma to miejsce w przypadku dzieci.

Dlaczego czas leczenia jest dłuższy u dorosłych? Wszystko z tego względu, że u takich pacjentów doszło już do ukończenia kostnienia, a zęby są całkowicie wyrośnięte. Są zatem mniej podatne na wszelkie odkształcenia, do których dąży się podczas prostowania zgryzu.

Czy warto prostować zęby w dorosłym wieku?

Zadbanie o estetykę uśmiechu jest ważne w każdym wieku, również u osób dorosłych. Proste zęby zwiększają pewność siebie, akceptację z własnego wyglądu oraz zachęcają do szerokiego i częstego uśmiechania się, co z kolei jest ważne dla komfortu psychicznego. Równy uśmiech to nie tylko element wyglądu, ale także ważna część dbania o zdrowie. Wady zgryzu mogą zmniejszać skuteczność codziennego szczotkowania zębów. Zwłaszcza gdy są one stłoczone i zrotowane, włosie szczoteczki do zębów nie może w pełni dotrzeć do wszystkich zakamarków łuku zębowego. Gromadzą się w nich resztki pokarmowe i płytka nazębna, co z kolei skutkuje rozwojem kamienia nazębnego i próchnicy. Krzywy zgryz wpływa ponadto negatywnie na czynność stawów skroniowo-żuchwowych, może generować bóle głowy, prowadzić do przygryzania wewnętrznych części policzków. Niedokładne doczyszczanie zębów generuje nieprzyjemny zapach z ust, a nawet może być czynnikiem ryzyka częstych infekcji gardła. Korekcja zgryzu ma więc wielofalowe korzyści, z których z całą pewnością warto skorzystać w każdym wieku.

Korekcja zgryzu u dorosłych – cena

Ostateczna cena zależy od wielu czynników. Przeważnie jednak, przy zdecydowaniu się na standardowy metalowy aparat ortodontyczny na zęby, koszty mogą być następujące:

  • aparat na zęby – około 3000 zł za jeden łuk;
  • pierwsza wizyta wraz z wykonaniem zdjęć RTG i pobraniem wycisków zębów – około 400 zł;
  • każda kolejna wizyta kontrolna – około 200 zł;
  • zdjęcie RTG przed zakończeniem leczenia – około 200 zł;
  • koszt dodatków takich jak specjalne nici dentystyczne, szczoteczka do szczelin, wosk na zamki ortodontyczne na cały okres leczenia – około 200 zł.

Jeśli zatem nie ma konieczności wykonania dodatkowych zabiegów czy ekstrakcji zębów, przyjmując, że wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc, a leczenie trwa 2 lata, przy czym założone zostają oba łuki zębowe, szacowany koszt korekcji zgryzu u dorosłego może wynosić około 11 600 zł.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *