Stan zapalny ósemki to jeden z najczęściej występujących problemów stomatologicznych u pacjentów dorosłych (jako że ósemki, czyli zęby mądrości, nie występują u dzieci). Z całą pewnością zapalenie nie przeminie samoistnie, a przy bagatelizowaniu go, doprowadzać będzie do coraz większego bólu i dyskomfortu. Należy jak najszybciej udać się do dentysty.
Stan zapalny ósemki – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn bólu i stanu zapalnego ósemki zaliczyć można:
- próchnicę zęba mądrości – czyli degradację tkanek twardych tego zęba w związku z działaniem bakterii próchnicotwórczych;
- zapalenie miazgi zęba mądrości – miazga jest bogato unerwioną i unaczynioną tkanką, której nawet niewielkie podrażnienie może wiązać się z bardzo silnym, trudnym do wytrzymania bólem. Miazga zęba znajduje się w kanałach korzeniowych oraz w centrum korony zęba. Jeśli dojdzie do przeniknięcia bakterii do miazgi, np. w związku z ubytkiem w szkliwie i zębinie, rozwija się infekcja miazgi, której nie da się wyleczyć samodzielnie;
- uraz zęba mądrości – np. jego ukruszenie, złamanie, nadłamanie, zwichnięcie;
- wyrzynanie się zęba mądrości – sam fakt wyrzynania się ósemki może powodować u niektórych silny ból, jednak w tym przypadku problemem nie jest stan zapalny samego zęba, ale stan zapalny dziąsła i okolicznych tkanek miękkich;
- zatrzymany ząb mądrości – mianem zęba zatrzymanego określa się jego odpowiednie wykształcenie, jednak niepełne wyrznięcie się. Wówczas widać niewielką część jego korony, a reszta znajduje się poddziąsłowo, bądź nie widać takiego zęba wcale. Sprawia to ogromne trudności w jego czyszczeniu, w rezultacie czego bytujące w nim bakterie mogą rozwijać stan zapalny.
W większości powyższych przypadków czynnikiem inicjującym stan zapalny będzie niedostateczna higiena jamy ustnej – całkowita bądź wyłącznie w obrębie zęba mądrości. Znajduje się on na samym końcu łuku zębowego, przez co bardzo trudno go doczyszczać, zwłaszcza jak jest nie w pełni wyrznięty.
Stan zapalny ósemki – objawy
Charakterystyczne objawy stanu zapalnego ósemki to:
- silny ból;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- nadwrażliwość tego zęba na zimne, słodkie i/lub kwaśne pokarmy;
- trudności w szerokim otwieraniu jamy ustnej;
- metaliczny posmak w ustach;
- obrzęk dziąsła;
- krwawiące dziąsła;
- zaczerwienienie dziąsła w okolicy zęba mądrości.
Podstawowym, uprzykrzającym życie objawem jest jednak przede wszystkim ból. Z reguły ma on charakter ostry, może promieniować w stronę żuchwy lub stawów skroniowo-żuchwowych, a niekiedy wywołuje wręcz silny ból głowy. Ma tendencję do pulsowania i bardzo trudno go uśmierzyć, nawet za pomocą ogólnodostępnej farmakoterapii. Pozostałe objawy w obrazie klinicznym zależą już od przyczyny stanu zapalnego. Przykładowo przy zatrzymanym lub krzywo wyrzynającym się zębie mądrości na dłuższą metę może pojawić się zmiana pozycji pozostałych zębów.
Leczenie stanu zapalnego ósemki
Z reguły lekarze nie decydują się na leczenie endodontyczne (tzw. leczenie kanałowe) zęba mądrości, lecz na jego chirurgiczne usunięcie. Ekstrakcja zęba jest postępowaniem z wyboru w większości przypadków, choć oczywiście można podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia kanałowego. Jednak w przypadku ósemek zdarza się niestety, że pomimo właściwego wypełnienia kanałów korzeniowych, a więc na całej długości zęba, dochodzi w obserwacji długoterminowej do powstania zmian u szczytu korzenia lub korzeni (zmiany okołowierzchołkowe). Często nie manifestuje się to bolesnością, a wysiękiem ropnym przy badaniu palpacyjnym, powstaniem przetok i znaczącym wzrostem ruchomości zęba (nawet do tzw. III stopnia ruchomości) co jest niestety wskazaniem do ekstrakcji. Decyzja o odpowiednim leczeniu ósemki powinna być więc świadoma i wspólna z lekarzem.
Domowe metody nie będą skuteczne w leczeniu stanu zapalnego ósemki. Mogą jedynie doraźnie, chwilowo zmniejszyć ból i stan zapalny, np. w oczekiwaniu na wizytę u dentysty. Nie zwalczą jednak przyczyny problemu, stąd spotkanie ze stomatologiem jest obowiązkowe.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Czerniuk M., Przewlekły stan zapalny tkanek przyzębia w obrębie szczęki jako potencjalne ognisko infekcji – opis przypadku. Część I, Kardiologia po Dyplomie, 9/2009.
- Leśniak W., Doboszyńska A., Objawy stomatologiczne chorób ogólnych, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 1, 9–13.