Zepsuty ząb mądrości

Spis treści

Zepsuty ząb mądrości to poważny problem, który dotyczy sporej części populacji dorosłej z wyrzniętymi lub częściowo wyrzniętymi ósemkami. Należy wiedzieć, że ostatnie (trzecie) zęby trzonowe są najczęściej problematycznymi zębami z tego względu, że mają dużą liczbę kanałów korzeniowych, wykazują tendencję do zatrzymania w kości oraz ze względu na lokalizację trudno je doczyszczać.

Zepsuty ząb mądrości

Zepsuty ząb mądrości – przyczyny

Zęby mądrości lokalizują się na samym końcu łuków zębowych, zatem podczas codziennego szczotkowania zębów bardzo trudno do nich dotrzeć. Wiele osób z tego względu szczotkuje je raczej pobieżnie i pomija systematyczne nitkowanie zębów przestrzeni między ósemką a drugim zębem trzonowym. Najczęstszą przyczyną psucia się zęba mądrości jest więc niedokładna higiena jamy ustnej tej okolicy. Gromadząca się tam płytka nazębna i kamień nazębny rozpulchniają dziąsła, powodują ich krwawienia oraz penetrują w głębsze partie zęba, docierając do kanałów korzeniowych i wywołując w nich stan zapalny. Zapalenie miazgi zębów mądrości jest bardzo częstą przypadłością.

Inną możliwą przyczyną psucia się zęba mądrości jest jego zatrzymanie. Do zatrzymania zęba może dojść w konsekwencji zadziałania wielu czynników ryzyka, m.in.:

  • braku miejsca w łuku zębowym;
  • mocnego stłoczenia zębów;
  • chorób wrodzonych i genetycznych, np. zespołu Gorlina;
  • niedoboru witaminy D;
  • nieprawidłowego położenia zawiązka tego zęba, co ma charakter wrodzony i nie sposób na to wpłynąć;
  • niedostatecznej energii wyrzynania się zęba mądrości;
  • przedwczesnego wypadania zębów mlecznych;
  • torbieli zębopochodnych tej okolicy;
  • ankylozy.

I wielu innych. Kolejną przyczyną psucia się zęba mądrości jest próchnica, co jednak wiąże się z brakiem dostatecznej higieny i unikaniem fluoryzacji zębów, która ma na celu zabezpieczenie ich przed destrukcyjnym działaniem bakterii.

Zepsuty ząb mądrości – objawy

Ząb mądrości może być źródłem silnego bólu i tak naprawdę jest najczęstszą przyczyną bólu zębów u osób dorosłych. Obraz kliniczny bywa bardzo różnorodny, dlatego psucie się ósemki u poszczególnych osób może przebiegać na wiele sposobów. Bardzo często obserwuje się ból ostry i promieniujący, który może promieniować nawet do stawów skroniowo-żuchwowych, brody, głowy czy oczu. W przebiegu zepsutego zęba mądrości bywa, że bolą okoliczne zęby, w efekcie czego trudno jest wskazać konkretne miejsce odczuwanych dolegliwości. Taki ząb staje się ponadto bardziej wrażliwy na zmiany temperatury, zwłaszcza na zimno, ale i na kwaśne pokarmy. Może pojawić się ból podczas gryzienia chorą stroną. Jeśli stan zapalny i proces patologiczny są już zaawansowane, dodatkowo pojawia się silny obrzęk dziąsła wokół zepsutego zęba mądrości.

Bywa jednak, że ząb mądrości boli raczej delikatnie, a ból rozlewa się na cały obszar dziąsła. Określa się go jako tępy. Może to wiązać się nie tyle z psuciem, ile z problemem podczas wyrzynania. Zdarza się, że pacjenci opisują odczuwane dolegliwości jako rozpieranie dziąsła.

Zepsuty ząb mądrości – diagnostyka

Przy podejrzeniu patologii związanej z zębem mądrości należy nie tylko wykonać podstawowy przegląd stomatologiczny jamy ustnej, ale i badanie RTG, ponieważ wielu schorzeń nie widać gołym okiem. Toczą się w obrębie korzeni lub poddziąsłowo (np. cysty, torbiele). Na podstawie wyników badań lekarz stomatolog podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania.

Czy ósemka przestanie boleć?

Nie ma szans, że ból zęba mądrości przeminie samoistnie. Z reguły wykazuje tendencję do nasilania się lub może wręcz przenosić się na okoliczne, zdrowe jeszcze zęby. Dlatego nie należy odkładać wizyty u stomatologa. Najczęściej podejmuje on decyzję o ekstrakcji takiego zęba, rzadziej rozpoczyna się jego leczenie kanałowe. Jeśli ząb mądrości jest zatrzymany i zaczyna się psuć, jego wyrwanie jest tak naprawdę jedyną skuteczną opcją terapeutyczną. Leczenie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szubert P., Jankowski M., Krajecki M., Jankowska-Wika A., Sokalski J., Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, Dental Forum, 1/2015.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  3. Czerniuk M., Zęby mądrości jako potencjalne ognisko infekcji pochodzącej z jamy ustnej – opis przypadku, Kardiologia po Dyplomie, 12/2009.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *