Usuwanie płytki nazębnej

Spis treści

Usuwanie płytki nazębnej odbywa się każdego dnia podczas szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni międzyzębowych. To podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo rekomenduje się profesjonalne czyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia nazębnego co 6 miesięcy w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wchodzi w skład pakietu higienizacji.

Usuwanie płytki nazębnej

Co to jest płytka nazębna?

Złogi nazębne dzieli się na:

  • miękkie – takie jak płytka nazębna, biały nalot, przebarwienia, resztki pokarmowe czy czarny osad;
  • twarde – naddziąsłowy i poddziąsłowy kamień nazębny.

Płytka nazębna, zwana także bakteryjną, jest więc formą miękkich złogów osadzających się głównie na powierzchni szkliwa zębów, ale i na języku, policzkach czy dziąsłach. Jest produktem bakteryjnym, jednak poza bakteriami zawiera w składzie również komórki nabłonka, śluz oraz resztki pokarmowe. Płytka nazębna tworzy się w czasie krótszym niż 24 godziny i nie ma możliwości usunięcia jej jedynie poprzez płukanie jamy ustnej. Szacuje się, że po około 3 dniach dochodzi do wapnienia płytki – jest to pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego, który zawiera sole mineralne, białka i lipidy.

Przyczyną powstawania płytki nazębnej jest zwłaszcza niedostateczna higiena jamy ustnej, a więc pomijanie codziennego szczotkowania zębów lub robienie tego niedokładnie. Między sąsiednimi zębami także gromadzi się płytka nazębna, do której klasyczna szczoteczka, a nawet szczoteczka elektryczna nie mają dostępu. Konieczne staje się więc także nitkowanie zębów, co powinno odbywać się zawsze przed ich szczotkowaniem.

Płytka nazębna – konsekwencje

Obecność płytki nazębnej znacznie zwiększa ryzyko chorób zębów i przyzębia. W pierwszej kolejności pojawia się nieświeży oddech (halitoza), a na powierzchni zębów gromadzi się nieestetyczna warstwa. Szkliwo może zmieniać swoje zabarwienie, stając się żółtym. Później rozwija się nadwrażliwość zębów, a podczas szczotkowania zauważyć można krwawienie z dziąseł. Stają się rozpulchnione i zaczerwienione. Typowy jest też kamień nazębny. Jeśli płytka nazębna w dalszym ciągu nie jest usuwana, wzrasta ryzyko stanów zapalnych dziąseł i miazgi, co generuje silny ból zęba. Udowodniono, że płytka nazębna i kamień nazębny zaostrzając lub inicjują choroby takie jak angina, zaburzenia jelitowe, próchnica, zaburzenia nastroju i wiele innych.

Usuwanie płytki nazębnej

Usuwanie płytki nazębnej jest kluczową czynnością podczas codziennej higieny jamy ustnej. Odbywa się w trakcie szczotkowania zębów, należy więc wykonywać je wyjątkowo dokładnie, nie pomijając nawet tych zębów, które znajdują się na końcu łuku zębowego bądź są stłoczone w związku z wadami zgryzu. Udowodniono, że najwyższą precyzją cieszą się szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne do zębów, jednak nawet przy ich wykorzystaniu kluczowe jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przed każdym szczotkowaniem zębów (optymalnie 2 razy dziennie, rano i wieczorem). Usunięcie płytki nazębnej nie jest możliwe za pomocą płukanek. Płyny do jamy ustnej mają na celu głównie odświeżenie oddechu, zadziałanie przeciwbakteryjnie oraz wzmocnienie szkliwa, jeśli mają dodatek fluoru.

Co 6 miesięcy rekomenduje się też higienizację zębów, która obejmuje zabiegi takie jak piaskowanie zębów, skaling nazębny, fluoryzację oraz polerowanie zębów. To właśnie piaskowanie odpowiada za usuwanie płytki nazębnej i powierzchownych przebarwień szkliwa. Do oczyszczenia powierzchni zębów wykorzystuje się mieszaninę piasku (np. dwuwęglan sodu, hydroksyapatyt itp.), wody i powietrza. Popularnie zwany piasek to nic innego jak mieszanina drobinek czyszczących. Wszystkie wymienione składniki aplikowane są pod dużym ciśnieniem, co szybko i skutecznie usuwa przebarwienia i osady.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chałas R., Wójcik-Chęcińska I., Woźniak M., (i inni). Płytka bakteryjna jako biofilm – zagrożenia w jamie ustnej oraz sposoby zapobiegania, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
  2. Shamsa S., Piróg A., Olczak-Kowalczyk D. Skuteczność usuwania płytki nazębnej u dzieci z uzębieniem mlecznym, stałym i mieszanym, Nowa Stomatologia, 3/2013.
  3. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *