Czy stan zapalny zęba sam przejdzie? Wielu pacjentów zastanawia się, czy wizyta u dentysty z tego powodu przestanie być konieczna. Należy jednak wiedzieć, że takiej możliwości nie ma. W niektórych przypadkach zastosowane domowe sposoby na ból zęba mogą czasowo załagodzić, a nawet uśmierzyć dolegliwości, jednak nie będą to działania przyczynowe. Stan zapalny i ból szybko powróci, dając większy uszczerbek na zdrowiu.
Stan zapalny zęba – przyczyny
Stan zapalny zęba rozwija się wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia jego miazgi. Terminem miazgi zęba określa się natomiast tkankę wypełniającą jamę zęba i będącą odbiciem jego kształtu anatomicznego. Jest niedojrzałą tkanką łączną typu embrionalnego, bogato unaczynioną i unerwioną. Dlatego wszelkie patologie w jej obrębie wywołują bardzo silny, ostry, a niekiedy nawet promieniujący ból. Do zapalenia miazgi zęba dochodzi przeważnie w przebiegu następujących problemów zdrowotnych:
- próchnica – bakterie próchnicotwórcze i produkty ich metabolizmu mogą przenikać do miazgi i wywoływać w niej stany chorobowe. Początkowo miejsce ma naruszenie wyłącznie szkliwa, jednak jeśli nie zostaną podjęte działania lecznicze, ubytki stają się coraz głębsze. Zajęta jest zębina, a później unerwiona miazga;
- ubytki zębów – powstałe m.in. w przebiegu ukruszenia, ułamania, zwichnięcia zęba, przez co miazga zostaje odsłonięta i tym samym narażona na działanie czynników chorobotwórczych z zewnątrz;
- erozja szkliwa – zwłaszcza jeśli wraz z upływem czasu ma tendencję do pogłębiania się;
- torbiele zębopochodne;
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – zwłaszcza korzeni zębowych, wskutek czego stan zapalny rozwija się od wewnątrz, a nie od zewnątrz.
Stan zapalny zęba jest już poważnym problemem stomatologicznym, przeważnie wymagającym kompleksowego i dokładnego leczenia endodontycznego (inaczej: leczenia kanałowego).
Zobacz również: Czy leczenie kanałowe boli?
Czy stan zapalny zęba sam przejdzie?
Stan zapalny zęba nigdy nie przechodzi samoistnie. Nierzadko pacjenci, chcąc uniknąć wizyty u stomatologa, decydują się na przyjmowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bądź stosowanie domowych metod (takich jak np. żucie goździków czy wykonywanie płukanek z soli fizjologicznej). Takie metody mogą jednak wyłącznie uśmierzyć ból do pewnego czasu. Nie działają przyczynowo. Stan zapalny będzie więc dalej się rozwijał, wywołując coraz poważniejsze szkody.
Zobacz również: Szybki sposób na ból zęba.
Stan zapalny zęba, bez względu na swoją przyczynę, powinien być leczony od podstaw. Przede wszystkim należy więc znaleźć tę przyczynę i dobrać optymalne metody terapeutyczne pozwalające na jej eliminację. W przypadku zapalenia miazgi najczęściej jest to leczenie kanałowe, zaś wszelkie ubytki zębów należy uzupełnić odpowiednimi materiałami.
Zobacz również: Uzupełnianie ubytków.
Nieleczony stan zapalny zęba – konsekwencje
Nieleczony stan zapalny zęba wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami nie tylko umiejscowionymi w jamie ustnej, ale i mającym tendencję do rozprzestrzeniania się po organizmie. Przede wszystkim pacjent zmaga się z silnym bólem, nawet bólem promieniującym na inne zęby, który niekiedy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Może promieniować do głowy wywołując migreny, a także do stawów skroniowo-żuchwowych, nasilając bruksizm, wywołując ich ból i blokowanie się.
Nieleczony stan zapalny zęba sprawia, że przenosi się on na coraz większą powierzchnię zęba i jamy ustnej. Może atakować kolejno sąsiednie korzenie zębowe, a nawet przechodzić na pobliskie zęby, które dotychczas pozostawały zdrowe i nie generowały bólu. Stan zapalny nierzadko przechodzi na tkanki miękkie, np. dziąsła, powodując ich rozpulchnianie i krwawienie. To zaś konsekwentnie prowadzi do obniżania się szyjek zębowych i paradontozy.
Do możliwych powikłań ogólnoustrojowych nieleczonego stanu zapalnego zalicza się ryzyko m.in.:
- posocznicy;
- zapalenia mięśnia sercowego;
- zapalenia płuc;
- anginy;
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Wszystko przez to, że bakterie mogą przedostawać się do naczyń krwionośnych i wraz z krwią rozprzestrzeniać się po całym ustroju. Badania naukowe udowodniły nawet, że nieleczone choroby zębów mogą wiązać się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Czerniuk M., Przewlekły stan zapalny tkanek przyzębia w obrębie szczęki jako potencjalne ognisko infekcji – opis przypadku. Część I, Kardiologia po Dyplomie, 9/2009.
- Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo Dentonet, Łódź 2011.