Ból zęba od zimna

Spis treści

Ból zęba od zimna najczęściej spowodowany jest nadwrażliwością zębów. Celem stomatologa jest zatem odszukanie przyczyn tej nadwrażliwości, aby ponownie możliwe i komfortowe dla pacjenta było m.in. spożywanie zimnych pokarmów, takich jak lody czy mrożone napoje.

Ból zęba od zimna

Ból zęba od zimna – przyczyny

Ząb wraz z ozębną, wyrostkiem zębodołowym oraz dziąsłem tworzy narząd zębowy. Przyzębie stanowią: dziąsło, ozębna i wyrostek zębodołowy. Nerwy zębodołowe odchodzą od nerwu szczękowego i nerwu żuchwowego. Gałęzie zębowe zawierają włókna mielinowe oraz włókna bezmielinowe. Tkanka łączna wiotka ozębnej zawiera naczynia krwionośne i chłonne, włókna nerwowe, komórki ozębnej oraz zakończenia nerwowe. Dlatego śmiało można stwierdzić, że ząb jest bardzo dobrze unerwiony. O ile szkliwo nie ma zakończeń nerwowych i jego ścieranie się nie powoduje dyskomfortu, o tyle zębina i miazga zęba już tak.

Ból zęba może nasilać się w kontakcie z niskimi temperaturami. Bywają one też przyczyną inicjacji dolegliwości bólowych, które w innych warunkach nie występują. Najczęstszą przyczyną bólu zęba od zimna jest jego nadwrażliwość. Mianem tym określa się ból i dyskomfort pochodzące z odsłoniętej zębiny w odpowiedzi na określone bodźce. Do odsłonięcia zębiny może dojść natomiast na wiele sposobów. Najczęściej są to:

Udowodniono jednak, że nadwrażliwość zębów może nasilać się w przebiegu dowolnego bólu zębów, gdy dojdzie do odsłonięcia miazgi lub zębiny. Ma to miejsce np. przy złamaniu lub uszczerbieniu korony zęba.

Ból zęba od zimna – objawy

Ból zęba od zimna jest bardzo charakterystyczny. Nasila się lub występuje jedynie po zadziałaniu tego bodźca, co ma miejsce np. podczas spożywania zimnych pokarmów, picia zimnych napojów, płukania ust zimną wodą po szczotkowaniu zębów, a nawet przy oddychaniu ustami podczas zimowych spacerów. Dlatego w okresie zimowym wiele osób dowiaduje się o swoim problemie całkowicie przypadkowo.

Taki ból zęba określany jest przez pacjentów jako przeszywający, ostry, a nawet promieniujący, wywoływany kontaktem zęba z niskimi temperaturami. Zwykle utrzymuje się bardzo krótko, po ustąpieniu ekspozycji na zimno samoistnie przemija. Wyjątkiem są przewlekłe choroby zębów i infekcje. Jeśli w przebiegu zimna ból występujący przy takich problemach nasili się, może utrzymywać się przez pewien czas.

Diagnostyka bólu zęba od zimna

Ból zęba nasilający się w przebiegu zimna można bardzo łatwo i szybko zdiagnozować, nawet samodzielnie. Wystarczy przyłożyć do zęba wacik nasączony bardzo zimną wodą – czynność powtarza się dla każdego zęba, ponieważ nadwrażliwość nie musi dotyczyć wszystkich. W gabinecie stomatologicznym lekarz przeważnie wspiera się strumieniem zimnego powietrza. Warto także ocenić nadwrażliwość zębów na kwaśny smak, co często występuje jednocześnie. Aby znaleźć przyczynę nadwrażliwości zębów, należy przeprowadzić dokładną kontrolę uzębienia i jamy ustnej, niekiedy włącznie z RTG zębów.

Ból zęba od zimna – leczenie

Leczenie bólu zęba od zimna powinno mieć charakter przyczynowy. Jeśli więc wynika z zapalenia miazgi, rozpoczyna się leczenie endodontyczne, zaś złamanie korony zęba wymaga założenia sztucznej korony na zęby lub wykonania uzupełnienia ubytku za pomocą odpowiednich materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych. Zdarza się jednak, że nadwrażliwość zębów nie ma określonej przyczyny. Wówczas jej łagodzenie może odbywać się domowymi sposobami. Należy codziennie korzystać z past do zębów na nadwrażliwość, które mogą zawierać m.in. azotan potasu, fluorek cyny czy aminofluorki. Pomagają zmniejszyć światło otwartego kanalika zębowego, a nawet spowodować jego zamknięcie.

Dodatkowo rekomenduje się dbanie o wysoką higienę jamy ustnej, stosowanie płukanek z fluorem, ograniczenie spożycia produktów zawierających kwasy i cukry proste, a także zmianę szczoteczki, jeśli ma twarde włosie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 75/2006.
  2. Maksymiuk P., Chałas R., Znoszenie nadwrażliwości zębiny w praktyce stomatologicznej, Twój Przegląd Stomatologiczny, 6/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *