Czy kamień nazębny śmierdzi?

Spis treści

Czy kamień nazębny śmierdzi i czy może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust? To pytanie zadaje wiele osób. Szacuje się, że z problemem złogów kamienia zmaga się wiele osób, w tym niemal każdy, kto nie uczęszcza systematycznie na zabiegi skalingu zębów. Co warto o tym wiedzieć?

Czy kamień nazębny śmierdzi?

Co to jest kamień nazębny?

Złogi nazębne (gromadzące się wraz z upływem czasu na powierzchni szkliwa, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych) dzieli się na miękkie oraz twarde. Miękkie to przede wszystkim płytka nazębna, resztki pokarmowe, biały nalot i przebarwienia na zębach, zaś twardymi określa się kamień naddziąsłowy i kamień poddziąsłowy. Płytka nazębna jest produktem bakteryjnym. Poza bakteriami w jej składzie znaleźć można komórki nabłonka, śluz oraz resztki pokarmowe. Tworzy się w czasie krótszym niż 24 godziny i nie ma możliwości usunięcia jej wyłącznie drogą płukania jamy ustnej. Z licznych obserwacji wynika, że po około 3 dniach dochodzi do wapnienia płytki nazębnej, co stanowi pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego. Zawiera on sole mineralne, białka i lipidy.

Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, w związku z czym nie może zostać usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej, takich jak szczoteczka do zębów czy nić dentystyczna. Jedynym sposobem całkowitego i bezpiecznego usuwania kamienia nazębnego jest skaling wykonywany w gabinecie dentystycznym. Rekomenduje się skaling co 6 miesięcy, najlepiej w połączeniu z piaskowaniem zębów i fluoryzacją zębów.

Zobacz również: Skaling naddziąsłowy.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Podstawową przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Mowa przede wszystkim o pomijaniu codziennego szczotkowania (np. chodzenie spać z brudnymi zębami lub spożywanie posiłków przed pójściem spać już po umyciu zębów), a także o pomijaniu nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych. Nawet jeśli codziennie szczotkujemy zęby, lecz nie używamy przed tym nici dentystycznej, nie są one dokładnie oczyszczone. Żadna szczoteczka nie jest bowiem w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych.

Czynnikami ryzyka tworzenia się kamienia nazębnego są:

Niewielkiego stopnia kamień nazębny może tworzyć się również u osób dbających o higienę jamy ustnej. Dlatego profilaktyczna higienizacja zębów polecana jest każdemu raz na pół roku.

Zobacz również: Skaling poddziąsłowy.

Czy kamień nazębny śmierdzi?

Konsekwencje posiadania w jamie ustnej kamienia nazębnego są niezwykle rozległe. Przede wszystkim generuje on wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust. Wszystko dlatego, że jego głównymi składnikami są bakterie oraz produkty przemiany ich materii. Bakterie rozkładają resztki jedzenia, co zawsze wiąże się z przykrą wonią. Odpowiadając na główne pytanie, można zatem stwierdzić, że tak – kamień nazębny śmierdzi, czego konsekwencją jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej odczuwany zarówno przez siebie, jak i przez rozmówców i osoby znajdujące się w pobliżu.

Warto też zaznaczyć, że innymi konsekwencjami kamienia nazębnego są:

To właśnie jego obecność przyczynia się do stanów zapalnych tkanek miękkich, a także do nadwrażliwości zębów.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Jeśli nie obserwuje się na zębach kamienia, przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być zupełnie inne. Spośród nich wymienia się zwłaszcza:

Warto więc regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do stomatologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kopeć A., Brukwicka I., Błaszczak B., Kopański Z., Rowiński J., Strychar J. Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 1/2017.
  2. Mintzberg-Wachowicz P., Złogi nazębne, Asysta Dentystyczna, 4/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *